Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου 2010

Έκλεισε θέση στον τελικό η Ζβονάρεβα

Η Βέρα Ζβονάρεβα διανύει μία από τις πιο επιτυχημένες σεζόν της καριέρας της και έτσι, μετά το Wimbledon θα αγωνιστεί σε δεύτερο συνεχόμενο τελικό Grand Slam, o οποίος είναι και ο δεύτερος της καριέρας της....................Η 26άχρονη Ρωσίδα, νούμερο 7 στο ταμπλό, θα βρεθεί για πρώτη φορά σε θέση να διεκδικήσει το τρόπαιο του Αμερικανικού Οπεν στην όγδοη συμμετοχή της σε αυτό, χάρη στη νίκη με 2-0 σετ, στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, επί της περυσινής φιναλίστ, Καρολίν Βοζνιάκι. Το πρώτο σετ ξεκίνησε με ένα γρήγορο break της Ζβονάρεβα η οποία, έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά στο σερβίς της, κατάφερε να το κρατήσει μέχρι τέλους και να κάνει το 1-0 με 6-4.
Παρόμοια εξέλιξη είχε και το δεύτερο σετ. Η Ρωσίδα έκανε και πάλι το break αλλά η Βοζνιάκι έφερε το ματς στα ίσα στο τέταρτο γκέιμ. Παίρνοντας τέσσερις διαδοχικούς πόντους στο αμέσως επόμενο γκέιμ η Ζβονάρεβα έσπασε εκ νέου το σερβίς της 20άχρονης Δανής, η οποία δεν μπόρεσε να ανταποδώσει στη συνέχεια και η Ρωσίδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6-3, μέσα σε μία ώρα και 25 λεπτά.
Αυτή ήταν η πέμπτη μεταξύ τους αναμέτρηση και πλέον η Ζβονάρεβα προηγείται με 3-2 στις νίκες.